Nebraska High School Basketball Scoreboard

By  | 

BOYS PREP BASKETBALL

Blue Hill 60, Shelton 45

Centennial 68, Thayer Central 38

Edgemont, S.D. 49, Hay Springs 48

Elkhorn Mount Michael 70, South Sioux City 46

Elm Creek 76, Overton 71

Fremont 39, Norfolk 36

Grand Island 61, Lincoln Northeast 55

Hastings 72, Columbus 42

Lincoln North Star 60, Millard South 31

Lincoln Southwest 73, Omaha Bryan 65

Mead 28, Louisville 27

Millard North 76, Bellevue East 49

Millard West 46, Elkhorn South 44

Omaha Central 88, Omaha Benson 74

Omaha Creighton Prep 78, Omaha Northwest 31

Omaha North 69, Papillion-LaVista South 62

Omaha Skutt Catholic 75, Glenwood, Iowa 50

Omaha Westside 77, Omaha South 75

Papillion-LaVista 82, Lincoln East 77

Wood River 48, Ord 40

Centennial Conference

Semifinal

Bishop Neumann 57, Kearney Catholic 52

Central Conference

Semifinal

York 57, Adams Central 45

Eastern Midlands Conference

Semifinal

Norris 43, Gretna 27

Lewis & Clark Conference

Homer 64, Winside 13

Mid Nebraska Conference Tournament

Consolation

Cody-Kilgore 60, Brady 57

Nebraska Capitol Conference

Consolation Semifinal

Syracuse 51, Arlington 41

Nebraska Frontier Conference

Third Place

Exeter/Milligan 64, Cross County 60, OT

RPAC Tournament

Consolation

Hitchcock County 49, Maxwell 46

Southwest 50, Arapahoe 47

Wallace 42, Dundy County-Stratton 41

Southwest Conference Tournament

Semifinal

Ogallala 70, Broken Bow 53

GIRLS PREP BASKETBALL

Axtell 70, Eustis-Farnam 19

Bellevue West 76, Omaha Burke 72

Blue Hill 64, Shelton 3

Boone Central/Newman Grove 45, Battle Creek 34

Burwell 45, Arcadia-Loup City 31

Centennial 41, Thayer Central 31

Columbus 49, Hastings 33

Elkhorn South 60, Millard West 52

Elm Creek 45, Overton 24

Fillmore Central 60, Gibbon 27

Freeman 43, Diller-Odell 26

Fremont 63, Norfolk 27

Fullerton 62, Spalding Academy 31

Garden County 38, Creek Valley 28

Gering 49, Alliance 45

Johnson County Central 46, Conestoga 38

Johnson-Brock 60, Pawnee City 33

Kearney 55, Lincoln High 47, 2OT

Kimball 54, Sutherland 21

Lawrence-Nelson 49, Silver Lake 39

Leyton 56, Minatare 35

Lincoln Northeast 77, Grand Island 47

Lincoln Southeast 52, North Platte 37

Lincoln Southwest 66, Omaha Bryan 19

Louisville 62, Mead 28

Millard North 58, Bellevue East 27

Millard South 67, Lincoln North Star 34

Mitchell 53, Gordon/Rushville 31

Nebraska City Lourdes 55, Tri County 23

Omaha Benson 74, Omaha Central 24

Omaha Northwest 63, Omaha Marian 47

Omaha Roncalli 61, Omaha Gross Catholic 50

Omaha Skutt Catholic 49, Beatrice 48, OT

Omaha Westside 74, Omaha South 22

Papillion-LaVista 82, Lincoln East 77

Papillion-LaVista South 53, Omaha North 49

Scottsbluff 64, Rapid City Central, S.D. 59

Sidney 50, Chadron 33

South Platte 52, Bayard 44

Sterling 53, Lewiston 28

Wilcox-Hildreth 36, Franklin 33

Wood River 61, Ord 49

Cross Roads Conference

Championship

Bruning-Davenport/Shickley 42, McCool Junction 19

Third Place

East Butler 45, Cross County 41

East Husker Conference

Clarkson/Leigh 51, Madison 15

Stanton 57, Wisner-Pilger 31

Twin River 57, Pender 54

Eastern Midlands Conference

Semifinal

Norris 60, Elkhorn 55

Waverly 58, Bennington 39

Mid Nebraska Conference Tournament

Consolation

Hyannis 52, Brady 38

Nebraska Capitol Conference

Consolation Semifinal

Ashland-Greenwood 65, Douglas County West 27

Raymond Central 60, Fort Calhoun 51

Semifinal

Syracuse 53, Platteview 36

Wahoo 53, Arlington 25

Southwest Conference Tournament

Semifinals

Broken Bow 57, Minden 33

Ogallala 61, McCook 49

___