High School Basketball Scoreboard for Friday/February15th

By  | 

BOYS PREP BASKETBALL

Alliance 73, Sidney 29

Alma 65, Arapahoe 58

Ansley-Litchfield 45, Pleasanton 38

Archbishop Bergan 63, West Point-Beemer 46

Ashland-Greenwood 54, Malcolm 49

Auburn 56, Johnson County Central 41

Aurora 72, Holdrege 41

Battle Creek 63, O'Neill 46

Bayard 59, Hyannis 54

Bellevue West 80, Millard South 49

Bloomfield 63, Wausa 39

Blue Hill 48, Heartland Lutheran 43

Boone Central/Newman Grove 45, Crofton 43

Boyd County 52, Clearwater/Orchard 46

Broken Bow 72, Minden 52

Bruning-Davenport/Shickley 58, Meridian 27

Burwell 62, CWC 33

Cambridge 63, Bertrand 55

Cedar Bluffs 49, Winside 15

Chase County 57, Sutherland 45

Columbus Lakeview 58, Central City 42

Cross County 77, Friend 44

David City 64, Clarkson/Leigh 57

Deshler 45, Lawrence-Nelson 31

Douglas County West 80, Tekamah-Herman 42

Elkhorn Mount Michael 66, Arlington 36

Elm Creek 65, Elwood 29

Elmwood-Murdock 37, Louisville 30

Eustis-Farnam 66, Medicine Valley 48

Exeter/Milligan 48, Dorchester 29

Franklin 49, Red Cloud 34

Freeman 64, Sterling 35

Fullerton 76, Palmer 25

Garden County 67, Leyton 22

Giltner 42, McCool Junction 32

Grand Island Central Catholic 50, St. Paul 40

Gretna 48, Norris 37

Guardian Angels 75, Winnebago 57

Hartington Cedar Catholic 55, Norfolk Catholic 53

Hartington-Newcastle 49, Randolph 36

Hastings St. Cecilia 55, Centura 54

Hemingford 66, Crawford 41

High Plains Community 55, Osceola 38

Howells/Dodge 67, Lutheran High Northeast 63

Humphrey St. Francis 43, Twin River 28

Humphrey/Lindsay Holy Family 71, Plainview 29

Johnson-Brock 63, Mead 38

Kearney 75, Millard West 58

Kenesaw 57, Wood River 52

Laurel-Concord/Coleridge 80, Wynot 39

Lexington 36, Grand Island Northwest 24

Lincoln High 72, Omaha Westside 63

Lincoln Lutheran 77, Boys Town 54

Lincoln North Star 54, Fremont 42

Loomis 70, Maxwell 44

Milford 66, Syracuse 45

Minatare 68, Potter-Dix 24

Mitchell 67, Kimball 55

Neligh-Oakdale 60, Niobrara/Verdigre 51

Norfolk 58, Lincoln Northeast 42

North Bend Central 65, Fort Calhoun 37

Ogallala 93, Gothenburg 40

Omaha Bryan 57, Omaha Burke 40

Omaha Central 77, Lincoln Southwest 48

Omaha Christian Academy 55, Nebraska Christian 46

Omaha Creighton Prep 74, Papillion-LaVista 44

Omaha Nation 76, Allen 52

Omaha Roncalli 43, Elkhorn 35

Osmond 68, Elkhorn Valley 33

Overton 67, Gibbon 60

Papillion-LaVista South 75, Omaha Northwest 54

Paxton 58, North Platte St. Patrick's 45

Platteview 61, Columbus 57

Ponca 75, Creighton 40

Sandy Creek 52, Heartland 42

Scottsbluff 66, Gering 53

Shelby/Rising City 71, East Butler 55

Shelton 68, Silver Lake 44

Southern Valley 43, Axtell 39

Southwest 60, Maywood-Hayes Center 42

Spalding Academy 62, St. Edward 42

St. Mary's 76, Elgin Public/Pope John 39

Stanton 45, Emerson-Hubbard 39

Stuart 63, North Central 40

Sutton 77, Superior 29

Wakefield 67, Homer 53

Wauneta-Palisade 69, Dundy County-Stratton 51

Wayne 54, Pierce 47

West Holt 67, Ewing 28

Wisner-Pilger 83, Madison 53

Yutan 50, Logan View-Scribner-Snyder 35

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Ainsworth vs. Cody-Kilgore, ccd.

Bridgeport vs. Perkins County, ccd.

Centennial vs. Wilber-Clatonia, ppd. to Feb 16th.

Central Valley vs. Riverside, ccd.

Conestoga vs. Weeping Water, ccd.

Fairbury vs. Falls City, ppd. to Feb 16th.

Kearney Catholic vs. Adams Central, ccd.

Mullen vs. Twin Loup, ccd.

Parkview Christian vs. Diller-Odell, ccd.

Sandhills/Thedford vs. Brady, ccd.

South Loup vs. Sumner-Eddyville-Miller, ccd.

Southern vs. Pawnee City, ppd. to Feb 16th.

Walthill vs. Nebraska Lutheran, ccd.

Wilcox-Hildreth vs. Amherst, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL

Ashland-Greenwood 54, Malcolm 49

Fremont 65, Lincoln North Star 38

Lincoln East 57, Omaha North 42

Lincoln Northeast 62, Norfolk 43

Millard South 76, Bellevue West 51

Millard West 65, Kearney 59

Omaha Burke 61, Omaha Bryan 12

Omaha Central 63, Lincoln Southwest 49

Omaha Westside 58, Lincoln High 55

Papillion-LaVista 64, Omaha Marian 39

Papillion-LaVista South 75, Omaha Northwest 54

BOYS PREP BASKETBALL

Benton Community 81, Clear Creek-Amana 79

Dubuque, Senior 76, Cedar Rapids, Washington 55

Mason City 71, Ankeny 68

Rockford 66, Riceville 43

Valley, West Des Moines 59, Des Moines, Hoover 39

Class 1A District 2

Quarterfinal

Central Lyon, Rock Rapids 47, Ruthven-Ayrshire 42

Class 1A District 3

Quarterfinal

St. Edmond, Fort Dodge 64, North Iowa, Buffalo Center 26

Class 1A District 4

Quarterfinal

Turkey Valley, Jackson Junction 46, Nashua-Plainfield 42

Class 1A District 16

Quarterfinal

IKM-Manning 60, West Bend-Mallard 32

Newell-Fonda 80, Paton-Churdan 34

River Valley, Correctionville 52, Ridge View 38

Class 2A District 2

Semifinal

Forest City 55, Estherville Lincoln Central 46

Class 2A District 3

Semifinal

Garner-Hayfield/Ventura 59, South Hardin 53

Class 2A District 12

Semifinal

Madrid 97, Ogden 77

Class 2A District 15

Semifinal

Alta-Aurelia 52, East Sac County 51

GIRLS PREP BASKETBALL

Class 1A Region 1

Semifinal

Kingsley-Pierson 55, Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 49

West Hancock, Britt 61, Ruthven-Ayrshire 35

Class 1A Region 2

Semifinal

Clarksville 54, Bishop Garrigan 35

North Butler, Greene 49, Kee, Lansing 37

Class 1A Region 3

Semifinal

Central Elkader 55, Gladbrook-Reinbeck 46

Springville 53, AGWSR, Ackley 49

Class 1A Region 4

Semifinal

Bellevue Marquette Catholic 52, Calamus-Wheatland 16

Lynnville-Sully 62, Meskwaki Settlement School 43

Class 1A Region 5

Semifinal

Montezuma 66, Keota 22

Sigourney 36, Holy Trinity 25

Class 1A Region 6

Semifinal

North Mahaska, New Sharon 66, Bedford 34

Seymour 59, Murray 41

Class 1A Region 7

Semifinal

CAM, Anita 67, Fremont Mills, Tabor 23

Colo-NESCO 42, Collins-Maxwell 40

Class 1A Region 8

Semifinal

Newell-Fonda 73, Ar-We-Va, Westside 42

Westwood, Sloan 57, Exira/Elk Horn-Kimballton 32

Class 2A Region 1

Semifinal

Cherokee, Washington 77, Boyden-Hull 50

Unity Christian 54, Central Lyon, Rock Rapids 51

Class 2A Region 2

Semifinal

Aplington-Parkersburg 38, Emmetsburg 31

Ridge View 63, South Central Calhoun 53

Class 2A Region 3

Semifinal

Grundy Center 64, Jesup 48

Sumner-Fredericksburg 58, West Fork, Sheffield 55

Class 2A Region 4

Semifinal

Cascade,Western Dubuque 46, South Winneshiek, Calmar 20

Maquoketa Valley, Delhi 46, Beckman, Dyersville 38

Class 2A Region 5

Semifinal

North Linn, Troy Mills 50, Regina, Iowa City 39

Wilton 85, Mediapolis 54

Class 2A Region 6

Semifinal

Central Decatur, Leon 73, East Marshall, LeGrand 43

Van Buren, Keosauqua 66, Pella Christian 50

Class 2A Region 7

Semifinal

Dike-New Hartford 58, Van Meter 45

Panorama, Panora 45, Nodaway Valley 33

Class 2A Region 8

Semifinal

Treynor 55, Sidney 28

Woodbury Central, Moville 41, IKM-Manning 33

___

___