High School Basketball Scoreboard Tuesday / February 19th

By  | 

BOYS PREP BASKETBALL

Auburn 61, Falls City 50

Class B

Subdistrict B-1

Final

Platteview 56, Plattsmouth 45

Subdistrict B-2

Final

Omaha Skutt Catholic 63, Elkhorn Mount Michael 24

Subdistrict B-3

Final

Omaha Roncalli 50, Bennington 44

Subdistrict B-4

Final

Lincoln Pius X 55, Norris 45

Subdistrict B-5

Final

Seward 55, Crete 32

Subdistrict B-6

Final

Aurora 55, York 51

Subdistrict B-7

Final

Lexington 55, McCook 39

Subdistrict B-8

Final

Scottsbluff 53, Alliance 49

Class C-1

Subdistrict C1-4

Aquinas 63, Bishop Neumann 45

Wahoo 79, David City 31

Subdistrict C1-5

Boys Town 66, Omaha Concordia 53

Fort Calhoun 74, Douglas County West 66

Subdistrict C1-6

Logan View-Scribner-Snyder 31, West Point-Beemer 28

North Bend Central 69, Arlington 26

Subdistrict C1-7

Norfolk Catholic 64, Winnebago 51

Subdistrict C1-8

Boone Central/Newman Grove 52, Columbus Lakeview 36

Columbus Scotus 63, Twin River 46

Subdistrict C1-9

Adams Central 60, Gibbon 17

Kearney Catholic 68, Wood River 30

Subdistrict C1-10

Broken Bow 37, Ord 35

Grand Island Central Catholic 50, St. Paul 39

Subdistrict C1-11

Cozad 64, Chase County 46

Ogallala 66, Hershey 62

Subdistrict C1-12

Chadron 49, Gordon/Rushville 38

Class C-2

Subdistrict C2-1

Freeman 51, Humboldt/Table Rock-Steinauer 23

Southern 61, Palmyra 55

Subdistrict C2-2

Sutton 61, Bruning-Davenport/Shickley 30

Tri County 60, Wilber-Clatonia 40

Subdistrict C2-3

Elmwood-Murdock 59, Omaha Brownell-Talbot 35

Yutan 73, Tekamah-Herman 24

Subdistrict C2-4

Centennial 69, Nebraska Christian 41

Shelby/Rising City 55, Cross County 47, OT

Subdistrict C2-5

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 69, Guardian Angels 25

Omaha Nation 68, Oakland-Craig 54

Subdistrict C2-6

Howells/Dodge 64, Lutheran High Northeast 44

Wakefield 47, Wisner-Pilger 37

Subdistrict C2-7

Laurel-Concord/Coleridge 77, Crofton 50

Ponca 65, Hartington Cedar Catholic 53

Subdistrict C2-8

Battle Creek 57, Neligh-Oakdale 48

Creighton 61, Ainsworth 48

Subdistrict C2-9

Alma 50, Sandy Creek 47

Hastings St. Cecilia 45, Superior 30

Subdistrict C2-10

Centura 75, Ravenna 51

Subdistrict C2-11

South Loup 53, Perkins County 38

Subdistrict C2-12

Bridgeport 55, Kimball 39

Class D-1

Subdistrict D1-1

Omaha Christian Academy 47, Weeping Water 31

Subdistrict D1-2

Heartland 47, McCool Junction 45

Subdistrict D1-3

Archbishop Bergan 75, Clarkson/Leigh 35

Humphrey/Lindsay Holy Family 86, East Butler 34

Subdistrict D1-4

Emerson-Hubbard 38, Allen 35

Homer 58, Pender 53

Subdistrict D1-5

Bloomfield 60, Plainview 40

Hartington-Newcastle 43, Elkhorn Valley 41

Subdistrict D1-6

Boyd County 46, Clearwater/Orchard 38

West Holt 46, Niobrara/Verdigre 42

Subdistrict D1-7

Fullerton 58, Harvard 43

Kenesaw 49, Shelton 45

Subdistrict D1-8

Arapahoe 45, Wilcox-Hildreth 40

Subdistrict D1-9

Elm Creek 73, Elwood 43

Overton 64, Pleasanton 55

Subdistrict D1-10

Anselmo-Merna 65, Sandhills/Thedford 52

Ansley-Litchfield 69, Burwell 56

Subdistrict D1-11

Dundy County-Stratton 46, Hitchcock County 37

Wauneta-Palisade 80, Southwest 28

Class D-2

Subdistrict D2-1

Falls City Sacred Heart 75, Lewiston 38

Johnson-Brock 69, Sterling 48

Subdistrict D2-2

Exeter/Milligan 63, Friend 26

Subdistrict D2-3

Humphrey St. Francis 74, Osceola 28

Mead 49, Cornerstone Christian 25

Subdistrict D2-4

Osmond 69, Wynot 47

Randolph 57, Wausa 46

Subdistrict D2-5

St. Mary's 51, CWC-Ewing 38

Stuart 56, Elgin Public/Pope John 32

Subdistrict D2-6

Central Valley 97, Spalding Academy 45

Riverside 82, St. Edward 16

Subdistrict D2-7

Giltner 58, High Plains Community 28

Lawrence-Nelson 41, Heartland Lutheran 24

Subdistrict D2-8

Loomis 60, Silver Lake 36

Subdistrict D2-9

Eustis-Farnam 62, Brady 60, OT

Wallace 51, Medicine Valley 39

Subdistrict D2-10

Hyannis 65, Arthur County 42

Mullen 50, Stapleton 23

Subdistrict D2-11

Creek Valley 64, Potter-Dix 12

Subdistrict D2-12

Cody-Kilgore 62, Sioux County 44

BOYS PREP BASKETBALL

Class 1A District 2

Semifinal

George-Little Rock 75, Trinity Christian High School 44

South O'Brien, Paullina 60, Central Lyon, Rock Rapids 29

Class 1A District 3

Semifinal

St. Edmond, Fort Dodge 85, Newman Catholic, Mason City 80

Class 1A District 4

Semifinal

Janesville 61, Saint Ansgar 28

Class 1A District 5

Semifinal

Don Bosco, Gilbertville 52, Wapsie Valley, Fairbank 50

Class 1A District 6

Semifinal

Easton Valley 64, Edgewood-Colesburg 40

Class 1A District 7

Semifinal

Alburnett 70, Springville 59

Class 1A District 8

Semifinal

WACO, Wayland 53, Pekin 50

Class 1A District 10

Semifinal

West Fork, Sheffield 64, AGWSR, Ackley 46

Class 1A District 11

Semifinal

Grand View Christian 95, Melcher-Dallas 37

North Mahaska, New Sharon 53, Moravia 42

Class 1A District 12

Semifinal

Bedford 43, Murray 41

Central Decatur, Leon 61, Mormon Trail, Garden Grove 48

Class 1A District 13

Semifinal

Ankeny Christian Academy 76, Nodaway Valley 61

Class 1A District 14

Semifinal

St. Albert, Council Bluffs 64, Sidney 40

Class 1A District 15

Semifinal

Ar-We-Va, Westside 66, A-H-S-T-W, Avoca 54

Exira/Elk Horn-Kimballton 61, Audubon 45

Class 1A District 16

Semifinal

Newell-Fonda 56, IKM-Manning 40

Class 2A District 1

Championship

Boyden-Hull 49, Sioux Center 44

Class 2A District 2

Championship

New Hampton 50, Crestwood, Cresco 36

PAC-LM 70, Forest City 62

Class 2A District 3

Championship

South Hamilton, Jewell 71, Garner-Hayfield/Ventura 54

Class 2A District 5

Championship

North Linn, Troy Mills 55, Beckman, Dyersville 43

Class 2A District 6

Championship

Cascade,Western Dubuque 53, Tipton 41

Class 2A District 8

Championship

Regina, Iowa City 64, Danville 59

Class 2A District 9

Championship

Pella Christian 80, Eddyville-Blakesburg-Fremont 66

Class 2A District 10

Championship

Van Meter 51, PCM, Monroe 44

Class 2A District 11

Championship

Dike-New Hartford 61, Denver 55

Class 2A District 12

Championship

Madrid 72, South Central Calhoun 69

Class 2A District 15

Championship

OA-BCIG 39, Alta-Aurelia 38

Class 2A District 16

Championship

Rock Valley 60, West Sioux 56

GIRLS PREP BASKETBALL

Class 4A District 1

Championship

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 52, LeMars 43

Class 4A District 3

Championship

Mason City 71, Gilbert 61

Class 4A District 4

Championship

Waverly-Shell Rock 48, Ballard 37

Class 4A District 5

Championship

Cedar Rapids Xavier 45, Central Clinton, DeWitt 17

Class 4A District 6

Championship

North Scott, Eldridge 61, Keokuk 23

Class 4A District 7

Championship

Marion 57, Fairfield 27

Class 4A District 8

Championship

Grinnell 59, Pella 40

Class 5A District 1

Championship

Iowa City High 57, Bettendorf 40

Class 5A District 2

Championship

Southeast Polk 78, Des Moines, East 48

Class 5A District 3

Championship

Johnston 72, Ames 59

Class 5A District 4

Championship

Urbandale 64, Prairie, Cedar Rapids 59

Class 5A District 5

Championship

Valley, West Des Moines 76, Cedar Rapids, Washington 62

Class 5A District 6

Championship

Dowling Catholic, West Des Moines 61, Cedar Falls 56

Class 5A District 7

Championship

Waukee 69, Iowa City West 63

Class 5A District 8

Championship

Ankeny Centennial 46, Pleasant Valley 36

___