High School Basketball Scoreboard Thursday / February 21st

By  | 

BOYS PREP BASKETBALL

Class C1

Final

Subdistrict C1-4

Wahoo 70, Aquinas 62

Subdistrict C1-5

Fort Calhoun 45, Boys Town 41

Subdistrict C1-6

North Bend Central 39, Logan View-Scribner-Snyder 31

Subdistrict C1-7

Wayne 66, Norfolk Catholic 54

Subdistrict C1-8

Columbus Scotus 62, Boone Central/Newman Grove 43

Subdistrict C1-9

Kearney Catholic 50, Adams Central 47

Subdistrict C1-10

Grand Island Central Catholic 45, Broken Bow 34

Subdistrict C1-11

Ogallala 63, Cozad 53

Subdistrict C1-12

Mitchell 58, Chadron 37

Class C2

Final

Subdistrict C2-1

Freeman 68, Southern 33

Subdistrict C2-2

Sutton 63, Tri County 59

Subdistrict C2-3

Yutan 68, Elmwood-Murdock 50

Subdistrict C2-4

Centennial 66, Shelby/Rising City 46

Subdistrict C2-5

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 74, Omaha Nation 51

Subdistrict C2-6

Wakefield 57, Howells/Dodge 49

Subdistrict C2-7

Ponca 50, Laurel-Concord/Coleridge 48

Subdistrict C2-8

Battle Creek 70, Ainsworth 68, OT

Subdistrict C2-9

Hastings St. Cecilia 44, Alma 28

Subdistrict C2-10

Centura 53, Doniphan-Trumbull 49

Subdistrict C2-11

South Loup 56, Cambridge 54

Subdistrict C2-12

Bridgeport 91, Hemingford 54

Class C-1

Subdistrict C1-3

Final

Ashland-Greenwood 67, Lincoln Christian 61

Class D1

Final

Subdistrict D1-1

Nebraska City Lourdes 47, Omaha Christian Academy 39

Subdistrict D1-2

Heartland 53, Deshler 42

Subdistrict D1-3

Archbishop Bergan 56, Humphrey/Lindsay Holy Family 54

Subdistrict D1-4

Emerson-Hubbard 58, Homer 35

Subdistrict D1-5

Hartington-Newcastle 62, Bloomfield 52

Subdistrict D1-6

Boyd County 38, West Holt 35

Subdistrict D1-7

Kenesaw 46, Fullerton 37

Subdistrict D1-8

Axtell 42, Arapahoe 41

Subdistrict D1-9

Overton 76, Elm Creek 63

Subdistrict D1-10

Anselmo-Merna 80, Ansley-Litchfield 65

Subdistrict D1-11

Wauneta-Palisade 65, Dundy County-Stratton 59

Subdistrict D1-12

Paxton 38, North Platte St. Patrick's 32

Class D2

Final

Subdistrict D2-1

Falls City Sacred Heart 67, Johnson-Brock 43

Subdistrict D2-2

Exeter/Milligan 52, Diller-Odell 38

Subdistrict D2-3

Humphrey St. Francis 41, Mead 32

Subdistrict D2-4

Osmond 54, Randolph 44

Subdistrict D2-5

Stuart 37, St. Mary's 36

Subdistrict D2-6

Riverside 71, Central Valley 44

Subdistrict D2-7

Lawrence-Nelson 34, Giltner 32

Subdistrict D2-8

Loomis 49, Blue Hill 36

Subdistrict D2-9

Wallace 49, Eustis-Farnam 32

Subdistrict D2-10

Mullen 52, Hyannis 32

Subdistrict D2-11

Creek Valley 53, South Platte 36

Subdistrict D2-12

Crawford 45, Cody-Kilgore 37

GIRLS PREP BASKETBALL

Class A

District A-1

Lincoln Pius X 63, Omaha Bryan 5

Omaha Marian 49, Lincoln North Star 43

District A-2

Lincoln High 61, Kearney 49

Millard South 64, Omaha South 9

District A-3

Lincoln Southeast 52, Omaha Northwest 49

Lincoln Southwest 66, Bellevue East 26

District A-4

Lincoln East 59, Omaha Central 31

Omaha Benson 61, Gretna 31

District A-5

Millard West 59, Omaha Burke 43

Omaha Westside 60, Grand Island 35

District A-6

Fremont 80, Bellevue West 59

Papillion-LaVista 70, Omaha North 38

District A-7

Lincoln Northeast 58, Papillion-LaVista South 56

Millard North 64, Norfolk 31

Class C1

District Final

C1-3

Wahoo 54, Chase County 37

C1-4

West Point-Beemer 53, O'Neill 43

C1-7

North Bend Central 46, Grand Island Central Catholic 29

Class D1

District Final

D1-1

North Platte St. Patrick's 66, Axtell 19

BOYS PREP BASKETBALL

Class 1A District 2

Championship

South O'Brien, Paullina 56, George-Little Rock 50

Class 1A District 4

Championship

Janesville 75, Rockford 45

Class 1A District 10

Championship

Grundy Center 79, West Fork, Sheffield 63

Class 1A District 11

Championship

Grand View Christian 74, North Mahaska, New Sharon 34

Class 1A District 14

Championship

St. Albert, Council Bluffs 52, East Mills 39

Class 3A Substate 5

Semifinal

Fairfield 51, Mount Pleasant 30

Oskaloosa 78, Washington 53

Class 3A Substate 6

Semifinal

Pella 80, Carlisle 51