Advertisement

High School Basketball Scoreboard / Thursday-February 27th

Montana sweeps first night of Wyoming vs Montana all-star basketball games.
Montana sweeps first night of Wyoming vs Montana all-star basketball games.(KGWN)
Published: Feb. 27, 2020 at 9:59 PM CST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NEBRASKA BOYS PREP BASKETBALL

Class C-1

District C1-12

Mitchell 58, Chadron 47

Ogallala 44, Gordon/Rushville 37

Class C-2

District C2-10

Amherst 78, Hi-Line 43

Cambridge 51, Alma 33

Class D-1

District D1-9

Elm Creek 63, Bertrand 60

Southern Valley 66, Overton 34

District D1-12

Paxton 71, Creek Valley 26

Wauneta-Palisade 63, Garden County 35

Class D-2

District D2-9

Loomis 66, Wilcox-Hildreth 21

Sumner-Eddyville-Miller 66, Southwest 44

District D2-11

Hyannis 44, Potter-Dix 37

District D2-12

Crawford 50, Hay Springs 45

Sioux County 49, Cody-Kilgore 31

NEBRASKA GIRLS PREP BASKETBALL

GIRLS PREP BASKETBALL

Class A

District A-1

Lincoln Pius X 45, Lincoln Northeast 43

District A-2

Millard South 64, Omaha Northwest 49

District A-3

Omaha Westside 45, Millard North 32

District A-4

Lincoln East 66, Lincoln High 23

District A-6

Papillion-LaVista 65, Papillion-LaVista South 53

___

IOWA BOYS PREP BASKETBALL

Class 1A District 1

Final

South O'Brien, Paullina 61, George-Little Rock 41

Class 1A District 2

Final

Bishop Garrigan 75, Harris-Lake Park 58

Class 1A District 3

Final

Lake Mills 62, West Hancock, Britt 29

Class 1A District 4

Final

Turkey Valley, Jackson Junction 42, Janesville 37

Class 1A District 5

Final

Edgewood-Colesburg 59, Easton Valley 56

Class 1A District 6

Final

Wapsie Valley, Fairbank 54, Don Bosco, Gilbertville 38

Class 1A District 7

Final

Springville 59, Highland, Riverside 35

Class 1A District 8

Final

Pekin 59, New London 49

Class 1A District 9

Final

Montezuma 66, Keota 48

Class 1A District 10

Final

Nodaway Valley 57, Central Decatur, Leon 39

Class 1A District 11

Final

West Fork, Sheffield 62, Meskwaki Settlement School 50

Class 1A District 12

Final

Ankeny Christian Academy 52, Madrid 48

Class 1A District 13

Final

Mount Ayr 58, Bedford 48

Class 1A District 14

Final

Martensdale-St. Marys 69, CAM, Anita 61

Class 1A District 15

Final

St. Albert, Council Bluffs 52, Woodbine 43

Class 1A District 16

Final

St. Mary's, Remsen 61, Siouxland Christian 53

Class 3A Substate 1

Second Round

LeMars 67, MOC-Floyd Valley 61

Sergeant Bluff-Luton 51, Carroll 39

Class 3A Substate 2

Second Round

Ballard 73, Algona 71, OT

Clear Lake 70, Iowa Falls-Alden 39

Class 3A Substate 3

Second Round

Center Point-Urbana 70, Decorah 58

Marion 56, Waverly-Shell Rock 43

Class 3A Substate 4

Second Round

Central Clinton, DeWitt 69, Cedar Rapids Xavier 52

Mount Vernon 66, Wahlert, Dubuque 65

Class 3A Substate 5

Second Round

Assumption, Davenport 64, Mount Pleasant 54

Clear Creek-Amana 76, Keokuk 66

Class 3A Substate 6

Second Round

Bondurant Farrar 70, Oskaloosa 58

Pella 77, Grinnell 60

Class 3A Substate 7

Second Round

Dallas Center-Grimes 61, ADM, Adel 55

Norwalk 86, Nevada 59

Class 3A Substate 8

Second Round

Denison-Schleswig 53, Winterset 38

Harlan 84, Glenwood 71

___

Latest News

Latest News