Nebraska Boys District Basketball

BOYS BASKETBALL
Nebraska City 49, Crete 43
Omaha Gross Catholic 58, Gretna 39
Ralston 62, Omaha Skutt Catholic 53
C1-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Falls City 37, Auburn 36
Lincoln Christian 59, Lincoln Lutheran 45
C1-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Fairbury 50, Milford 39
Wilber-Clatonia 58, Sandy Creek 38
C1-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Bishop Neumann 80, Ashland-Greenwood 56
Wahoo 82, Conestoga 60
C1-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Centennial 64, Raymond Central 50
Columbus Lakeview 46, David City 43
C1-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Boys Town 80, Concordia 45
Omaha Roncalli 47, Fort Calhoun 45
C1-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
Logan View 54, Arlington 53
Wisner-Pilger 41, West Point-Beemer 29
C1-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Norfolk Catholic 66, Battle Creek 39
Pierce 56, Wayne 49
C1-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Boone Central 57, Grand Island Central Catholic 50, OT
St. Paul 51, Central City 49
C1-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Kearney Catholic 53, Adams Central 46, OT
Minden 53, Hastings St. Cecilia 45
C1-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
O'Neill 70, Ainsworth 44
Valentine 65, Broken Bow 30
C1-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
Gothenburg 41, Chase County 25
Hershey 60, Ogallala 45
C1-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Gordon/Rushville 53, Bridgeport 47
Kimball 45, Chadron 43
C2-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Johnson County Central 67, Southern 50
Tri County 50, Freeman 40
C2-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Johnson-Brock 58, Palmyra 34
Nebraska City Lourdes 65, Weeping Water 48
C2-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Sutton 81, Superior 15
Thayer Central 62, Blue Hill 37
C2-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Ravenna 106, Wood River 43
Shelton 41, Doniphan-Trumbull 30
C2-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Elmwood-Murdock 52, Yutan 44
Malcolm 63, Omaha Brownell-Talbot 48
C2-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
Aquinas 44, Cross County 37
Twin River 64, Nebraska Christian 26
C2-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Archbishop Bergan 58, Lutheran High Northeast 42
Oakland-Craig 67, Stanton 62
C2-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Ponca 62, Wakefield 45
Winnebago 63, Homer 56
C2-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Crofton 53, Creighton 26
Hartington Cedar Catholic 80, Plainview 39
C2-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
Burwell 65, Neligh-Oakdale 30
Elgin Public/Pope John 57, West Holt 42
C2-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
North Platte St. Patrick's 62, Alma 35
Southern Valley 43, Elm Creek 40
C2-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Dundy County-Stratton 78, Bayard 43
Perkins County 66, Hemingford 58
D1-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Exeter/Milligan 64, Diller-Odell 46
Pawnee City 61, Friend 25
D1-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Bruning-Davenport/Shickley 49, Heartland 40
Deshler 49, McCool Junction 35
D1-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Guardian Angels 69, Cedar Bluffs 23
Lyons-Decatur Northeast 55, East Butler 51
D1-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Bancroft-Rosalie 63, Emerson-Hubbard 28
Omaha Nation 77, Pender 41
D1-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Osmond 45, Niobrara/Verdigre 43
Randolph 43, Hartington 23
D1-6 Subdistrict Tournament
Semifinal
St. Mary's 57, North Central 40
West Boyd 59, CWC 46
D1-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Humphrey 46, Osceola 44, OT
Humphrey St. Francis 61, Newman Grove 42
D1-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Fullerton 65, Cedar Valley 50
High Plains Community 70, Palmer 57
D1-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Amherst 41, Litchfield 34
Kenesaw 62, Wilcox-Hildreth 50
D1-10 Subdistrict TournamentSemifinal
Arapahoe 61, Cambridge 59
Overton 73, Elwood 61
D1-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
Sandhills/Thedford 47, Loup City 45
Twin Loup 42, South Loup 40
D1-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Paxton 86, Crawford 16
Sutherland 69, Maxwell 45
D2-1 Subdistrict Tournament
Semifinal
Falls City Sacred Heart 59, Parkview Christian 44
Sterling 45, Lewiston 40
D2-2 Subdistrict Tournament
Semifinal
Hampton 52, Dorchester 31
Meridian 39, Nebraska Lutheran 35
D2-3 Subdistrict Tournament
Semifinal
Dodge 46, Clarkson 35
Howells 56, Scribner-Snyder 32
D2-4 Subdistrict Tournament
Semifinal
Elkhorn Valley 66, Leigh 51
Spalding/Spalding Academy 72, Lindsay Holy Family 49
D2-5 Subdistrict Tournament
Semifinal
Wausa 62, Bloomfield 42
Wynot 77, Santee 38
D2-6 Subdistrict Tournament
First Round
Cody-Kilgore 50, Lynch 28
D2-7 Subdistrict Tournament
Semifinal
Giltner 44, Lawrence-Nelson 18
Heartland Lutheran 62, Silver Lake 43
D2-8 Subdistrict Tournament
Semifinal
Bertrand 52, Pleasanton 47
Loomis 45, Axtell 29
D2-9 Subdistrict Tournament
Semifinal
Anselmo-Merna 57, Sumner-Eddyville-Miller 46
Brady 69, Eustis-Farnam 33
D2-10 Subdistrict Tournament
Semifinal
Hayes Center 55, Wallace 38
Medicine Valley 54, Wauneta-Palisade 53
D2-11 Subdistrict Tournament
Semifinal
Arthur County 56, Hyannis 37
D2-12 Subdistrict Tournament
Semifinal
Leyton 51, Sioux County 32
Potter-Dix 48, Banner County 42

GIRLS BASKETBALL
A-1 Tournament
Semifinal
Lincoln Southeast 85, Omaha Bryan 16
Papillion-LaVista 51, Lincoln East 46
A-2 Tournament
Semifinal
Omaha Central 84, Omaha Northwest 33
Omaha Westside 55, Omaha North 43
A-3 Tournament
Semifinal
Lincoln Northeast 73, Lincoln High 36
Omaha Benson 53, Grand Island 32
A-4 Tournament
Semifinal
Bellevue East 40, Millard South 30
Lincoln Southwest 62, Omaha Burke 60
A-5 Tournament
Semifinal
Columbus 72, Omaha South 37
Millard North 45, Kearney 24
A-6 Tournament
Semifinal
Millard West 58, Omaha Marian 44
Papillion-LaVista South 44, North Platte 28
A-7 Tournament
Semifinals
Bellevue West 56, Lincoln North Star 55
Fremont 48, Norfolk 42
B-1 Tournament
First Round
Plattsmouth 47, Nebraska City 25
B-2 Tournament
First Round
Omaha Skutt Catholic 53, Ralston 35
Platteview 58, Omaha Mercy 27
B-3 Tournament
First Round
Elkhorn South 45, Blair 35
Omaha Duchesne Academy 46, Elkhorn 41
B-4 Tournament
First Round
York 58, Schuyler 32
B-5 Tournament
First Round
Aurora 38, Hastings 37
B-6 Tournament
First Round
McCook 59, Scottsbluff 35


WOWT NBC Omaha 3501 Farnam Street Omaha, NE 68131 (402) 346-6666 sixonline@wowt.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 139936613