Primary Election Results

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Reporting: 0%

Helvetica sans-serif "> Geneva

Reporting: 0%

however be viewed by browsers running on the local server machine.

Reporting: 0%

please create a <customErrors> tag within a "web.config" configuration file located in the root directory of the current web application. This <customErrors> tag should then have its "mode" attribute set to "Off"

Reporting: 0%

Initiative Measure 425

Reporting: 87%
Yes 6,792
52%
No 6,223
48%

Burt County Public Power District At Large NON

Reporting: 55%
Scott Lindstrom 359
54%
Dwane K. Piere 302
46%

Butler Public Power District District 1 NON

Reporting: 41%
Walter K. Crook 38
100%

Butler Public Power District District 4 NON

Reporting: 100%
Mark Blazek 18
100%

Butler Public Power District District 6 NON

Reporting: 100%
Gary Yindrick 37
100%

Cedar-Knox Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Karl Koch 40
100%

Cedar-Knox Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Larry Domina 42
100%

Cedar-Knox Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
Terry Thunker 30
100%

Central Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 58%
Diane R. Keller 559
100%

Central Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 79%
Rita Skiles 402
100%

Central Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Dale Zikmund 461
100%

Central Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 96%
Wayne J. Sasges 101
68%
Austin Miller 48
32%

Central Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 90%
Linda M. Aerni 454
64%
Dan Rumsey 255
36%

Central Nebraska Public Power District Gosper Subdivision NON

Reporting: 100%
Ronald E. Fowler 46
100%

Central Nebraska Public Power District Kearney Subdivision NON

Reporting: 100%
Dudley L. Nelson 35
100%

Central Nebraska Public Power District Lincoln Subdivision NON

Reporting: 88%
Robert L. Petersen 201
100%

Central Nebraska Public Power District Phelps Subdivision NON

Reporting: 100%
Roger D. Olson 85
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 86%
Dick Mercer 385
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 66%
Brian Keiser 21
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 97%
Charles R. Maser 40
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 59%
Andrew W. Hoffmeister 541
94%
Pete Wardyn 24
4%
Christopher K. Henry 10
2%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 59%
Steve Sheen 43
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 98%
Robert Schanou 52
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 98%
Kelly Markham 32
60%
Jerry J. Milner 21
40%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 96%
Ed Stoltenberg 18
62%
Jim Eriksen 11
38%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 96%
Alicia Haussler 15
100%

Central Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 92%
Ed Kyes 105
100%

Chimney Rock Public Power District At Large NON

Reporting: 29%
Richard Kildow 26
52%
Douglas E. Kizzire 16
32%
Travis Petersen 8
16%

Cornhusker Public Power District Subdivision 10 NON

Reporting: 100%
Lawrence J. Sobota 35
100%

Cornhusker Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Robert L. Gray Jr. 24
100%

Cornhusker Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Glen Pfeifer 56
100%

Cuming Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 59%
Leroy H. Mostek 55
62%
Aaron Spenner 34
38%

Cuming Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 53%
Doug Throener 57
62%
Danny W. Kluthe 24
26%
John D. Timmerman 11
12%

Custer Public Power District At Large NON

Reporting: 81%
Tom Roberts 247
100%

Custer Public Power District At Large NON

Reporting: 81%
Bradley Bartak 243
56%
Wayne V. Licking 189
44%

Dawson Public Power District Buffalo Subdivision NON

Reporting: 98%
Scott Robert Stubblefield 397
48%
Andrew W. Hoffmeister 261
32%
Dan Mercer 102
12%
Craig Wietjes 67
8%

Dawson Public Power District Dawson Subdivision NON

Reporting: 73%
Robert Kennicutt 37
100%

Dawson Public Power District Lincoln Subdivision NON

Reporting: 88%
Page R. Peterson 75
100%

Douglas-Sarpy Learning Community Coordinating Council District 1 NON

Reporting: 100%
Nancy Jacobson 53
56%
Jeanne Anderson 41
44%

Douglas-Sarpy Learning Community Coordinating Council District 3 NON

Reporting: 100%
Jack Heidel 37
50%
Lorraine Chang 37
50%

Douglas-Sarpy Learning Community Coordinating Council District 5 NON

Reporting: 96%
John Synowiecki 62
54%
D. Paul Hartnett 34
30%
Tonya Ward 19
17%

Educational Service Unit No. 1 District 11 NON

Reporting: 100%
Fred Boelter 70
100%

Educational Service Unit No. 1 District 3 NON

Reporting: 100%
Tom Luxford 6
100%

Educational Service Unit No. 1 District 5 NON

Reporting: 76%
Ronald Wenstrand 39
100%

Educational Service Unit No. 1 District 9 NON

Reporting: 100%
Jeffrey L. Messersmith 30
100%

Educational Service Unit No. 10 District 1 NON

Reporting: 100%
Sandra Mann 270
65%
Suzan DeCamp 146
35%

Educational Service Unit No. 10 District 3 NON

Reporting: 96%
P. Kay Grimminger 25
100%

Educational Service Unit No. 10 District 5 NON

Reporting: 75%
Lanny Kizer 163
100%

Educational Service Unit No. 10 District 7 NON

Reporting: 100%
Ron H. Tuttle 63
100%

Educational Service Unit No. 10 District 9 NON

Reporting: 82%
Edwin Johnson 144
100%

Educational Service Unit No. 11 District 1 NON

Reporting: 57%
Kim Scoville 48
100%

Educational Service Unit No. 11 District 3 NON

Reporting: 100%
Kevin J. Breece 8
100%

Educational Service Unit No. 11 District 5 NON

Reporting: 50%
Gary D. Smidt 34
100%

Educational Service Unit No. 11 District 7 NON

Reporting: 100%
Linda Leising 15
100%

Educational Service Unit No. 13 District 1 NON

Reporting: 100%
Patricia K. Dobry 85
100%

Educational Service Unit No. 13 District 11 NON

Reporting: 100%
Donald Egging 26
100%

Educational Service Unit No. 13 District 3 NON

Reporting: 100%
Rosalene B. Tollman 46
100%

Educational Service Unit No. 13 District 5 NON

Reporting: 0%
Mark Sinner 0
0%

Educational Service Unit No. 15 District 1 NON

Reporting: 100%
Cheri Burke 36
100%

Educational Service Unit No. 15 District 3 NON

Reporting: 100%
Allison Sandman 52
100%

Educational Service Unit No. 15 District 5 NON

Reporting: 100%
Donald L. Remington 27
100%

Educational Service Unit No. 15 District 7 NON

Reporting: 100%
Jesse Stevens 25
100%

Educational Service Unit No. 15 District 9 NON

Reporting: 100%
Warren Everts 4
100%

Educational Service Unit No. 16 District 1 NON

Reporting: 88%
Julie Boettcher 50
100%

Educational Service Unit No. 16 District 11 NON

Reporting: 100%
Dayton Reichman 23
100%

Educational Service Unit No. 16 District 3 NON

Reporting: 88%
Pat Vieyra 6
100%

Educational Service Unit No. 16 District 7 NON

Reporting: 88%
Mel McNea 5
100%

Educational Service Unit No. 16 District 9 NON

Reporting: 94%
Norma J. Mayer 49
100%

Educational Service Unit No. 17 District 1 NON

Reporting: 40%
Sue Weston 13
100%

Educational Service Unit No. 17 District 5 NON

Reporting: 100%
Jean L. Pinney 14
100%

Educational Service Unit No. 17 District 7 NON

Reporting: 100%
Duane Gudgel 4
100%

Educational Service Unit No. 2 District 1 NON

Reporting: 55%
Dean Chase 374
100%

Educational Service Unit No. 2 District 3 NON

Reporting: 62%
Harlan Schrieber 75
100%

Educational Service Unit No. 2 District 5 NON

Reporting: 93%
Edward Rastovski 102
100%

Educational Service Unit No. 2 District 7 NON

Reporting: 0%
Richard McGill 0
0%

Educational Service Unit No. 3 District 1 NON

Reporting: 87%
Dennis Wilkins 119
100%

Educational Service Unit No. 3 District 3 NON

Reporting: 100%
Stuart J. Dornan 34
100%

Educational Service Unit No. 3 District 5 NON

Reporting: 96%
Brett Kuhn 19
54%
Bob Twiss 16
46%

Educational Service Unit No. 3 District 7 NON

Reporting: 96%
Phil Wright 47
100%

Educational Service Unit No. 4 District 1 NON

Reporting: 100%
Leslie Stevens 15
100%

Educational Service Unit No. 4 District 3 NON

Reporting: 100%
Jeff Bacon 174
100%

Educational Service Unit No. 4 District 5 NON

Reporting: 100%
James H. Cain 76
100%

Educational Service Unit No. 4 District 6 NON

Reporting: 100%
Cheri Wirthele 58
100%

Educational Service Unit No. 4 District 7 NON

Reporting: 91%
Faye Booth 50
100%

Educational Service Unit No. 4 District 9 NON

Reporting: 100%
Allison Hayes 33
100%

Educational Service Unit No. 5 District 1 NON

Reporting: 100%
Victor M. Jacobson 63
100%

Educational Service Unit No. 5 District 3 NON

Reporting: 0%
Darlene A. Pierce 0
0%

Educational Service Unit No. 5 District 5 NON

Reporting: 100%
Lorna M. McMurray 29
100%

Educational Service Unit No. 5 District 7 NON

Reporting: 100%
Duane W. Smith 18
100%

Educational Service Unit No. 6 District 1 NON

Reporting: 91%
Chuck Evans 44
100%

Educational Service Unit No. 6 District 3 NON

Reporting: 75%
Jan Myers 118
100%

Educational Service Unit No. 6 District 5 NON

Reporting: 100%
Eric G. Malina 87
100%

Educational Service Unit No. 6 District 7 NON

Reporting: 98%
Sandra Blankenship 54
100%

Educational Service Unit No. 7 District 1 NON

Reporting: 100%
Richard Stephens 75
100%

Educational Service Unit No. 7 District 11 NON

Reporting: 79%
Terry Fusco 22
100%

Educational Service Unit No. 7 District 3 NON

Reporting: 92%
Jen Miller 81
100%

Educational Service Unit No. 7 District 5 NON

Reporting: 100%
Jack R. Young 14
100%

Educational Service Unit No. 7 District 7 NON

Reporting: 100%
Dan L. Hoesly 23
100%

Educational Service Unit No. 7 District 9 NON

Reporting: 100%
Joyce Baumert 12
100%

Educational Service Unit No. 8 District 1 NON

Reporting: 88%
Craig G. Brewster 92
100%

Educational Service Unit No. 8 District 3 NON

Reporting: 100%
David P. Sullivan 202
100%

Educational Service Unit No. 8 District 5 NON

Reporting: 100%
Bill Kuester 164
100%

Educational Service Unit No. 8 District 7 NON

Reporting: 86%
Don C. Schmidt 7
100%

Educational Service Unit No. 9 District 1 NON

Reporting: 60%
Craig McMahon 16
100%

Educational Service Unit No. 9 District 3 NON

Reporting: 44%
Scott Boyles 173
100%

Educational Service Unit No. 9 District 5 NON

Reporting: 47%
Glen Larsen 1
100%

Educational Service Unit No. 9 District 7 NON

Reporting: 0%
David H. Fisher 0
0%

Elkhorn Rural Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Mark Miller 74
100%

Elkhorn Rural Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Tim D. Means 87
100%

Elkhorn Rural Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
David P. Hoefer 155
100%

For Attorney General DEM

Reporting: 87%
Allan J. Eurek 18,415
82%
Janet Stewart 4,039
18%

For Attorney General REP

Reporting: 87%
Brian Buescher 48,346
38%
Mike Hilgers 43,400
34%
Pete Pirsch 30,345
24%
Doug Peterson 6,358
5%

For Auditor of Public Accounts DEM

Reporting: 87%
Amanda McGill 3,901
100%

For Auditor of Public Accounts REP

Reporting: 87%
Larry Anderson 71,436
92%
Charlie Janssen 6,301
8%

For Governor and Lt. Governor DEM

Reporting: 87%
Chuck Hassebrook and Jane Raybould 3,019
100%

For Governor and Lt. Governor LIB

Reporting: 87%
Mark G. Elworth Jr. and Scott Zimmerman 2,426
100%

For Governor and Lt. Governor REP

Reporting: 87%
Jon Bruning 56,373
33%
Beau McCoy 46,229
27%
Mike Foley 42,407
25%
Tom Carlson 9,083
5%
Bryan Slone 8,273
5%
Pete Ricketts and Mike Foley 6,133
4%

For Member of the Board of Regents University of Nebraska District 1 NON

Reporting: 99%
Tim Clare 428
100%

For Member of the Board of Regents University of Nebraska District 2 NON

Reporting: 96%
Howard Hawks 169
100%

For Member of the Board of Regents University of Nebraska District 5 NON

Reporting: 92%
Robert J. Prokop 8,410
78%
Rob Schafer 1,432
13%
Steve Glenn 957
9%

For Member of the Legislature District 10 NON

Reporting: 100%
Bob Krist 29
100%

For Member of the Legislature District 12 NON

Reporting: 100%
Joseph A. Hering 428
95%
Greg Hosch 14
3%
Merv Riepe 10
2%

For Member of the Legislature District 14 NON

Reporting: 81%
Jim Smith 31
100%

For Member of the Legislature District 16 NON

Reporting: 100%
Lydia Brasch 526
67%
Scott Japp 260
33%

For Member of the Legislature District 18 NON

Reporting: 100%
Joe Vaughn 449
62%
Chad C. Adams 252
35%
J. Michael Tesar 11
2%
Brett Lindstrom 7
1%

For Member of the Legislature District 2 NON

Reporting: 85%
Mel Luetchens 1,823
96%
Ron Nolte 50
3%
Bill Kintner 28
1%

For Member of the Legislature District 20 NON

Reporting: 100%
Laura Baumgartner 1,232
98%
John S. McCollister 16
1%
Matt Lathrop 7
1%

For Member of the Legislature District 22 NON

Reporting: 100%
Paul Schumacher 347
71%
Douglas J. Liewer 143
29%

For Member of the Legislature District 24 NON

Reporting: 35%
Mark A. Kolterman 67
62%
Kirk Tesar 41
38%

For Member of the Legislature District 26 NON

Reporting: 99%
Larry Weixelman 1,105
46%
Bob Van Valkenburg 597
25%
Justin C. Valencia 593
25%
Matt Hansen 56
2%
Brent Smoyer 34
1%

For Member of the Legislature District 28 NON

Reporting: 99%
Bob Rauner 1,477
83%
Jeff Keidel 202
11%
Dallas Jones 60
3%
Patty Pansing Brooks 38
2%

For Member of the Legislature District 3 NON

Reporting: 81%
Carol Blood 47
63%
Tommy L. Garrett 28
37%

For Member of the Legislature District 30 NON

Reporting: 100%
Roy Baker 181
58%
Bob Tiemann 133
42%

For Member of the Legislature District 32 NON

Reporting: 95%
Laura Ebke 211
57%
Phil Hardenburger 156
43%

For Member of the Legislature District 34 NON

Reporting: 98%
Curt Friesen 260
100%

For Member of the Legislature District 36 NON

Reporting: 76%
Matt Williams 139
71%
Luis Sotelo 56
29%

For Member of the Legislature District 38 NON

Reporting: 94%
John L. Kuehn 646
100%

For Member of the Legislature District 4 NON

Reporting: 100%
Steve Howard 1,070
47%
Matt Butler 1,068
47%
Nicholas Pestello 125
5%
Stacy Ryan 15
1%
Robert Bob Hilkemann 13
1%

For Member of the Legislature District 40 NON

Reporting: 94%
Tyson Rope Larson 582
63%
Keith F. Kube 341
37%

For Member of the Legislature District 42 NON

Reporting: 88%
Scott Dulin 1,439
82%
Roric R. Paulman 201
11%
Michael Groene 116
7%

For Member of the Legislature District 44 NON

Reporting: 100%
Dennis Berry 2,199
76%
Dan Hughes 402
14%
Steve Stroup 277
10%

For Member of the Legislature District 46 NON

Reporting: 99%
Hunter Paneitz 421
88%
Adam Morfeld 40
8%
James Michael Bowers 18
4%

For Member of the Legislature District 48 NON

Reporting: 0%
Mike Meister 0
0%
John P. Stinner Sr.0
0%

For Member of the Legislature District 6 NON

Reporting: 100%
Justin Z. Spooner 1,026
34%
Patricia A. Hannan 892
30%
Paul Anderson 694
23%
George Westphal 380
13%
John Stalnaker 11
0%
Joni Craighead 11
0%

For Member of the Legislature District 8 NON

Reporting: 100%
Burke J. Harr 9
56%
Gwenn Aspen 7
44%

For Member of the State Board of Education District 5 NON

Reporting: 92%
Patricia Timm 1,387
59%
Christine Lade 972
41%

For Member of the State Board of Education District 6 NON

Reporting: 81%
Maureen Nickels 1,624
100%

For Member of the State Board of Education District 7 NON

Reporting: 80%
Molly O'Holleran 1,341
62%
Robin R. Stevens 835
38%

For Member of the State Board of Education District 8 NON

Reporting: 100%
Clarice L. Jackson 6,365
98%
Patrick J. McPherson 94
1%
Bob Meyers 67
1%

For Public Service Commissioner District 2 DEM

Reporting: 100%
Jim Esch 5,507
70%
John Green 2,265
29%
Crystal Rhoades 108
1%

For Public Service Commissioner District 2 REP

Reporting: 100%
John Sieler 91
100%

For Representative in Congress District 1 DEM

Reporting: 87%
Dennis P. Crawford 1,421
100%

For Representative in Congress District 1 REP

Reporting: 87%
Jessica L. Turek 5,913
47%
Dennis L. Parker 4,416
35%
Jeff Fortenberry 2,192
18%

For Representative in Congress District 2 DEM

Reporting: 96%
Mark Aupperle 3,872
97%
Brad Ashford 137
3%

For Representative in Congress District 2 LIB

Reporting: 96%
Steven Laird 105
66%
Andy Shambaugh 53
34%

For Representative in Congress District 2 REP

Reporting: 96%
Dan Frei 22,970
99%
Lee Terry 196
1%

For Representative in Congress District 3 DEM

Reporting: 82%
Mark Sullivan 2,511
100%

For Representative in Congress District 3 REP

Reporting: 82%
Tom Brewer 29,972
88%
Adrian Smith 4,029
12%

For Secretary of State LIB

Reporting: 87%
Ben Backus 3,825
100%

For Secretary of State REP

Reporting: 87%
John A. Gale 6,518
100%

For State Treasurer DEM

Reporting: 87%
Michael J. O'Hara 3,088
100%

For State Treasurer LIB

Reporting: 87%
Michael Knebel 2,334
100%

For State Treasurer REP

Reporting: 87%
Christopher Costello 30,579
84%
Don Stenberg 6,018
16%

For United States Senator DEM

Reporting: 87%
Larry Marvin 21,912
90%
Dave Domina 2,401
10%

For United States Senator REP

Reporting: 87%
Sid Dinsdale 50,516
42%
Shane Osborn 47,358
39%
Bart McLeay 12,845
11%
Ben Sasse 5,906
5%
Clifton R. Johnson 3,310
3%

For United States Senator ZZZ

Reporting: 87%
Jim Jenkins 1,929
51%
Todd F. Watson 1,840
49%

Howard Greeley Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Dan Reilly 12
100%

Howard Greeley Public Power District Subdivision 4 NON

Reporting: 100%
Loren L. Studley 10
71%
Kenneth A. Hirschman 4
29%

Howard Greeley Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 98%
Edward Boltz 20
100%

Imperial Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
Eric McDaniel 19
100%

Judge of the County Court District 10: Michael P. Burns District 10

Reporting: 65%

Judge of the County Court District 11 : Michael E. Piccolo District 11

Reporting: 79%

Judge of the County Court District 11: Edward D. Steenburg District 11

Reporting: 79%

Judge of the County Court District 11: Kent D. Turnbull District 11

Reporting: 79%

Judge of the County Court District 12 : James M. Worden District 12

Reporting: 67%

Judge of the County Court District 12: Kris Mickey District 12

Reporting: 67%

Judge of the County Court District 1: Curtis L. Maschman District 01

Reporting: 85%

Judge of the County Court District 1: Steven B. Timm District 01

Reporting: 85%

Judge of the County Court District 2: Todd J. Hutton District 02

Reporting: 85%

Judge of the County Court District 4: Craig Q. McDermott District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Darryl R. Lowe District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: John E. Huber District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Joseph P. Caniglia District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Marcela A. Keim District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Marcena M. Hendrix District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 4: Sheryl L. Lohaus District 04

Reporting: 100%

Judge of the County Court District 5: Linda Caster Senff District 05

Reporting: 85%

Judge of the County Court District 5: Patrick R. McDermott District 05

Reporting: 85%

Judge of the County Court District 6: Charles M. Samuelson District 06

Reporting: 68%

Judge of the County Court District 6: Kenneth J. Vampola District 06

Reporting: 68%

Judge of the County Court District 9: Arthur S. Wetzel District 09

Reporting: 98%

Judge of the Court of Appeals District 2: Michael W. Pirtle District 02

Reporting: 100%

Judge of the Court of Appeals District 4: John F. Irwin District 04

Reporting: 96%

Judge of the District Court District 1 : Daniel E. Bryan Jr. District 01

Reporting: 88%

Judge of the District Court District 10: Terri S. Harder District 10

Reporting: 52%

Judge of the District Court District 11 : Donald E. Rowlands District 11

Reporting: 79%

Judge of the District Court District 11: Richard A. Birch District 11

Reporting: 79%

Judge of the District Court District 12 District 12

Reporting: 0%

Judge of the District Court District 12 : Randall L. Lippstreu District 12

Reporting: 67%

Judge of the District Court District 1: Paul W. Korslund District 01

Reporting: 88%

Judge of the District Court District 2: David K. Arterburn District 02

Reporting: 85%

Judge of the District Court District 3: Andrew R. Jacobsen District 03

Reporting: 99%

Judge of the District Court District 3: Stephanie F. Stacy District 03

Reporting: 99%

Judge of the District Court District 4: Duane C. Dougherty District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Gary B. Randall District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: J. Michael Coffey District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Marlon A. Polk District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 4: Timothy P. Burns District 04

Reporting: 100%

Judge of the District Court District 5: Mary C. Gilbride District 05

Reporting: 85%

Judge of the District Court District 6: Geoffrey C. Hall District 06

Reporting: 68%

Judge of the District Court District 6: Paul J. Vaughan District 06

Reporting: 68%

Judge of the District Court District 8: Mark D. Kozisek District 08

Reporting: 95%

Judge of the Separate Juvenile Court - Lancaster : Linda S. Porter Lancaster

Reporting: 99%

Judge of the Separate Juvenile Court - Sarpy: Lawrence D. Gendler Sarpy

Reporting: 81%

Judge of the Supreme Court District 2: Lindsey Miller-Lerman District 02

Reporting: 100%

KBR Public Power District Cherry Subdivision NON

Reporting: 100%
James R. Lee 18
100%

KBR Public Power District Keya Paha Subdivision NON

Reporting: 0%
Kirk Sharp 0
0%
Stanley Tuton 0
0%

KBR Public Power District Rock Subdivision NON

Reporting: 100%
Charles E. Shaw 19
66%
Steve Coble 10
34%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Gary E. Howey 178
100%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Jeff Steffen 28
72%
Janita Kube 11
28%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Jack Fuchtman 21
100%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
William Christensen 36
73%
Scott Heine 13
27%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Matt Weinandt 60
100%

Lewis and Clark Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Leroy Hoesing 44
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 43%
Marlin Kimle 289
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 43%
Mason Hoffman 200
54%
Randy Uhrmacher 172
46%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 43%
Warren F. Brakhahn 298
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 43%
Ed Fleharty 296
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 43%
Kevin Kissinger 205
53%
John Rieckman 184
47%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 43%
Lyle Schroer 286
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 43%
Matthew Spencer 190
52%
Richard Kahman 175
48%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 43%
Lyle Heinrichs 293
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 43%
Joseph G. Hergott 298
100%

Little Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 43%
Gene L. Thomas 300
100%

Loup Basin Reclamation District District 1 NON

Reporting: 100%
Scott Klinginsmith 14
100%

Loup Basin Reclamation District District 2 NON

Reporting: 100%
Eddy Krzycki 21
100%

Loup River Public Power District Subdivision 10 NON

Reporting: 100%
Jerry Jarecke 1,158
60%
William A. Merrill 689
36%
Chuck Gonka 48
2%
Richard Aerni 30
2%

Loup River Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Lavern W. Kracl 11
100%

Loup River Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 100%
Donavon Heimes 768
91%
Larry J. Zach 48
6%
Lawrence J. O'Neill 30
4%

Loup River Public Power District Subdivision 9 NON

Reporting: 100%
Dick Tooley 48
71%
Jim Jakub 20
29%

Loup Valleys Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
Harry J. Walahoski 148
40%
Al Kowalski 102
27%
Ron Jensen 86
23%
Ricky S. Koch 38
10%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 71%
Alan Strouf 1,613
47%
Walter Valasek 1,457
42%
Jason D. Pohlmann 232
7%
Brent Katz 143
4%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Delferd Schlake 113
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 48%
Darrell Rains 53
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Larry J. Barta 86
61%
Randy J. Hellbusch 54
39%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Robert J. Lorenz 14
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Dean Roehr 12
100%

Lower Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Doug Pieper 7
100%
Christopher Fossler 0
0%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 82%
Joel J. Hansen 718
60%
James Wapelhorst 478
40%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 90%
Dave Negus 448
78%
Chad A. Korth 78
14%
Aaron Zimmerman 45
8%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Ken Peitzmeier 18
58%
Luke Winkelbauer 13
42%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Marion Shafer 24
100%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
William T. Goodpasture 476
63%
Cory Beller 141
19%
Alan Demmel 134
18%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 69%
Garry A. Anderson 51
69%
Kurt Janke 23
31%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 69%
David P. Shelton 52
65%
Jim Lutter 28
35%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Dennis Schultz 217
66%
Donald E. Frank 114
34%

Lower Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 53%
Roger Gustafson 269
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 99%
N. Richard Hadenfeldt 680
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Tim Bartak 56
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 100%
Virgil Gellermann 12
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Henry J. Thoene 100
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 99%
Rollie Skip Amsberry 122
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Dean Rasmussen 130
64%
Jerry Hickman 72
36%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Tom Knutson 71
71%
Dean G. Thede 29
29%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
James Eschliman 114
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Gary A. Kruse 41
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Joe Citta 25
100%

Lower Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 100%
Kim Walden 22
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 79%
Sterling Schultz 151
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 79%
Thomas G. Higgins 151
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 79%
Marvin Liewer 151
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 79%
Bradley J. Mahon 151
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 79%
Kent Pavlik 151
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 79%
Dwain Marcellus 150
100%

Lower Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 79%
Larry A. Baumeister 151
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 79%
Gene Ruzicka 354
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 79%
Lon Olson 359
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 79%
Frank Pollard 351
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 79%
David W. Saalfeld 350
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 79%
Clint Johannes 363
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 79%
Matt Bailey 351
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 79%
Fred Siefken 2,218
81%
Mark Seier 338
12%
Arnie Stuthman 172
6%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 79%
Joseph H. Birkel 356
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 79%
Donald M. Kavan 339
62%
Brent Zakovec 210
38%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 79%
Jim McDermott 361
100%

Lower Platte North Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 79%
Donald F. Veskerna 340
63%
Ray Casey 199
37%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 93%
David M. Landis 626
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 93%
David L. Potter 122
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 99%
Karen S. Amen 44
81%
Adam Hintz 10
19%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 98%
Mark G. Spangler 63
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Michael DeKalb 78
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 99%
Joe Skopp 108
66%
Dick Hove 56
34%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 99%
Larry Ruth 108
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 99%
Steven Larrick 28
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 99%
Maggie Squires 649
50%
Jerad R. Reimers 586
45%
Deborah Eagan 42
3%
Edward C. Price 24
2%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 99%
Richard Bolte 34
100%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 99%
Ronald D. Svoboda 56
60%
Tom Green 38
40%

Lower Platte South Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 99%
Larry Zimmerman 50
63%
Roger W. Hirsch 30
38%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 85%
Jake Noonan 569
71%
Bradley Leo Wulf 123
15%
Troy Fletcher 112
14%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Toby tenBensel 25
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
William C. Bose 39
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Matt Harrison 28
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Tim Kahrs 44
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 44%
Nelson F. Trambly 44
100%

Lower Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 62%
Roger Nelson 36
100%

McCook Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 91%
Duane A. Dodson 37
100%

McCook Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 100%
Roger V. Messinger 10
100%

McCook Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 100%
Dennis E. Reiners 24
100%

Metropolitan Community College For Board of Governors At Large NON

Reporting: 86%
Alec Gorynski 11,988
95%
Ron Hug 379
3%
Jon Tucker 268
2%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 85%
Mike Jackson 2,625
43%
Kelly Koepsell 2,411
39%
Neal Norney 1,003
16%
Phillip Klein 40
1%
Judy M. Domina 33
1%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 100%
Larry Bradley 2,153
61%
Cornelius F. Williams 1,314
37%
David R. Newell 37
1%
Brad Ashby 36
1%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Jim Trebbien 145
56%
Jim Monahan 114
44%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 100%
Kara Eastman 41
54%
Terri Alberhasky 35
46%

Metropolitan Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 81%
Steven Grabowski 133
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 100%
Michael E. Owens 204
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 100%
Garry Lawyer 148
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Cynthia L. Duncan 226
100%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 88%
Glenda Hasenauer 96
64%
Ben Lashley 53
36%

Mid Plains Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 88%
Karen L. Knisley 129
100%

Middle Loup Public Power and Irrigation District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Martin J. Riddle 10
100%

Middle Loup Public Power and Irrigation District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Adrian J. Lewandowski 20
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 89%
Dean Jochem 86
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 89%
Justin Hammond 84
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 89%
Cherryl Lovejoy 86
100%

Middle Niobrara Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 89%
Martin D. Graff 86
100%

Middle Republican Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 94%
Bill C. Hoyt 246
13%
John E. Palic 192
10%
Brian Schafer 186
10%
Brad Randel 178
9%
Blaine Stinson 176
9%
William M. Barger 170
9%
Marty Schurr 163
9%
Jay Schilling 159
8%
Steven Cappel 150
8%
Shane Rippen 148
8%
Kevin Fornoff 135
7%

Nebraska Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 92%
Ben Gotschall 2,152
82%
Ken Schmieding 305
12%
Mary A. Harding 167
6%

Nebraska Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 93%
Ross A. Knott 3,031
70%
Barry DeKay 862
20%
Dan Scheer 460
11%

Nebraska Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 62%
Ken Kunze 475
61%
Jim Tarnick 303
39%

Nebraska Public Power District Subdivision 9 NON

Reporting: 58%
Jerry L. Chlopek 412
63%
Danny W. Kluthe 242
37%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 98%
Charles Bausch 335
56%
Russel Moss 260
44%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Timothy B. Loseke 22
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 98%
J. Duane Sugden 55
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 91%
Doug Iske 43
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Daniel Hodges 42
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Lisa Beethe 71
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Daniel Stukenholtz 15
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Don Siske 164
100%

Nemaha Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 9 NON

Reporting: 100%
William Niedfeldt 61
100%

Norris Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Stewart Huneke 27
100%

Norris Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 67%
Mark A. Knobel 30
68%
Vern Jantzen 14
32%

Norris Public Power District Subdivision 8 NON

Reporting: 100%
John D. Novotny 42
55%
Marvin Nelson 34
45%

North Central Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Gordon W. Fulton 32
100%

North Central Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
Bill Jedlicka 8
100%

North Central Reclamation District District 1 NON

Reporting: 81%
Harold L. Frickel 4
100%

North Loup Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Charles P. Zangger 12
100%

North Loup Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Theresa Petska 0
0%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 35%
Pete C. Lapaseotes Jr.113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 35%
Gerald L. Dillman 110
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 35%
Chuck W. Henkel 111
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 35%
David Ostdiek 113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 35%
Gary Darnall 113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 35%
Kent Andreas 113
100%

North Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 35%
Roger Eirich 113
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 91%
Don Oelsligle 357
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 86%
Larry W. Poessnecker 496
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 100%
Steven M. Anderson 192
100%

Northeast Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 100%
Terry F. Nelson 617
66%
Donald E. Frank 322
34%

Northeast Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 100%
Julie Robinson 100
100%

Northeast Nebraska Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 67%
Ron Stech 20
71%
Larry Silhacek 8
29%

Northeast Nebraska Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 100%
Diane Newton 34
100%

Northeast Nebraska Public Power District Subdivision 8 NON

Reporting: 100%
Sy Kneifl 42
100%

Northwest Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Lee Ahrens 29
56%
David G. Kay 23
44%

Omaha Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Gary L. Anderson 1,341
33%
Mark Desler 1,138
28%
Travis Freeman 1,051
26%
Collin Smith 499
12%
Rich Hurley 39
1%
Steve LeClair 27
1%

Omaha Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Matthew Cronin 769
59%
Bill Sole 250
19%
LaVerne Thraen 246
19%
Anne McGuire 21
2%
Jeff Lux 18
1%

Omaha Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 81%
Tim Gay 94
67%
Krystle Craig 46
33%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 81%
David Klug 53
76%
R. Lee Menges 17
24%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Joseph Charbonneau 13
52%
Fred Conley 12
48%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Barbara Nichols 26
57%
John Conley 20
43%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Jim Thompson 25
100%

Papio Missouri River Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 96%
Steve Robertson 1,315
96%
Tim N. Fowler 30
2%
Jim Kusek 28
2%

Perennial Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 59%
Jeffrey W. Obermier 83
100%

Perennial Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 95%
Mark W. Becker 61
100%

RaceName AreaNum PartyCode

Reporting: 0%
CandidateName
0%

Roosevelt Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 6%
Bruce W. Howell 3
100%

Roosevelt Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 0%
Jeff Pickering 0
0%
Brenda Darnell 0
0%

Roosevelt Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 3%
Ken Strey 3
100%

Seward County Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 59%
Fred Schluckebier 8
100%

Seward County Public Power District Subdivision 4 NON

Reporting: 0%
Tom Sieck 0
0%

South Central Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Dave Hamburger 81
100%

South Central Public Power District Subdivision 7 NON

Reporting: 0%
Dean Zalman 0
0%

South Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 64%
James C. Johnson 3
100%

South Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Phil Grabowski 10
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 89%
Dale F. Kruse 533
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 98%
Ed Heiden 3,224
49%
Tim C. Pendrell 2,343
36%
Milan Tomek 584
9%
Donald Reiman 423
6%

Southeast Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 99%
Nancy A. Seim 164
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 99%
James J. Garver 118
100%

Southeast Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 99%
Korey L. Reiman 200
67%
Terrence L. Kubicek 98
33%

Southern Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Dirk Nickel 30
100%

Southern Public Power District Subdivision 3 NON

Reporting: 28%
Arlon Jacobitz 14
100%

Southern Public Power District Subdivision 5 NON

Reporting: 100%
Marvin L. Fishler 53
54%
Larry D. Benson 45
46%

Southern Public Power District Subdivision 6 NON

Reporting: 100%
Dean Klute 76
100%

Southwest Public Power District Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Brent Evans 44
100%

Southwest Public Power District Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Michael Lutz 44
100%

Southwest Public Power District Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Kenneth Ham 45
56%
Kevin Fornoff 36
44%

Stanton Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
John R. Gall 93
73%
Rolland L. Lorensen 34
27%

Stanton Public Power District At Large NON

Reporting: 100%
Donald E. Frank 93
43%
Gary Koehlmoos 46
21%
Weldon Marotz 39
18%
Brad Wehner 38
18%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
David M. Olsen 164
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Phyllis Johnson 52
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Joe Larson 45
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Edwin J. Harris 43
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Brian Bergstrom 23
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Joe Bilka 7
100%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Ryan Malcom 144
51%
Leland R. Anderson 118
42%
Keri R. Rutt 13
5%
Mike P. Cavanaugh 9
3%

Tri-Basin Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
David L. Raffety 27
100%

Twin Loups Reclamation District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Scott Russell 14
100%

Twin Loups Reclamation District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Joe Payne 8
100%

Twin Loups Reclamation District Subdivision 3 NON

Reporting: 100%
Mervin Hornickel 34
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 92%
Judy Pederson 185
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 88%
Eric S. Hansen 40
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 88%
Joe S. Wahlgren 49
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 88%
Douglas L. Stack 10
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 88%
Dale Margritz 45
100%

Twin Platte Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
James M. Meismer 39
100%

Twin Valleys Public Power District Subdivision 1 NON

Reporting: 100%
Bruce A. Lans 54
100%

Twin Valleys Public Power District Subdivision 2 NON

Reporting: 100%
Brent A. Ballou 28
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 56%
Linda L. Luebbe 391
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 56%
Larry K. Moore 389
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 56%
Douglas L. Dickinson 392
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 56%
Bill Stahly 382
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 56%
Eugene R. Ulmer 274
46%
Stan Boehr 172
29%
Becky Roesler 154
26%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 56%
Michael D. Nuss 406
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 56%
Ronda Rich 405
100%

Upper Big Blue Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 56%
David Robotham 391
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Paul Bartak 421
64%
Christopher J. Dierks 234
36%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
James D. Keller 425
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
James T. Dvorak 424
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Dale Wiles 425
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Chip Whitaker 419
62%
Jerry Childers 262
38%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
John J. Meuret 426
100%

Upper Elkhorn Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 7 NON

Reporting: 100%
Michael Moser 420
64%
Keith Heithoff 235
36%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Bobbie Jo Christensen 107
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Eric Storer 14
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Tim Andersen 15
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
Chris Higgins 29
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Todd F. Schipporeit 29
100%

Upper Loup Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Darwin M. Frey 20
100%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Steven M. Sandberg 136
60%
Maureen A. Skavdahl 90
40%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 1 NON

Reporting: 100%
Kevin Oligmueller 138
62%
Charles Hamilton 84
38%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Curtis Roth 137
59%
Mike Strasburger 97
41%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 3 NON

Reporting: 100%
David E. Kadlecek 122
55%
Andrew T. Curd 101
45%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Brent Shaw 912
81%
Tod M. Dorshorst 115
10%
Tom Marcy 104
9%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Dixie A. Lees 120
53%
Nancy Fisher 105
47%

Upper Niobrara White Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 5 NON

Reporting: 100%
Larry L. Teahon 145
66%
Allen D. Rasmussen 76
34%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors At Large NON

Reporting: 100%
Jeffrey W. Wallin 113
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 10 NON

Reporting: 100%
Brett Bullock 2
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 2 NON

Reporting: 100%
Terry Martin 2
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 4 NON

Reporting: 100%
Jason Kunkel 24
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 6 NON

Reporting: 100%
Dean Large 22
100%

Upper Republican Natural Resources District For Board of Directors Subdistrict 8 NON

Reporting: 100%
Loren Jessen 3
100%

Western Community College For Board of Governors District 1 NON

Reporting: 100%
Merlyn Gramberg 143
100%

Western Community College For Board of Governors District 2 NON

Reporting: 83%
R. J. Savely, Jr.95
100%

Western Community College For Board of Governors District 3 NON

Reporting: 38%
L. Paul Leseberg 127
100%

Western Community College For Board of Governors District 4 NON

Reporting: 3%
Julienne K. Walworth 18
100%

Western Community College For Board of Governors District 5 NON

Reporting: 0%
William M. Packard 0
0%

Wheat Belt Public Power District North Subdivision NON

Reporting: 100%
John Gortemaker 45
100%

Douglas & Sarpy County Election Results

Select Race
Return To Top

NE Legislature Dist 6

Total Votes: 0
J. Stalnaker
J. Craighead
Return To Top

Pott. Co. Bd of Supervisors (R)

Total Votes: 0
S. Belt
L. Knauss
L. Leaders
S. Leaders
B. Lund
J. Schultz
T. Wichman
Return To Top

IA Senate Dist. 15 (R)

Total Votes: 0
T. Arthur
J. Blue
Return To Top

IA Senate Dist. 11 (R)

Total Votes: 0
A. Hill
T. Shipley
Return To Top

U. S. House Dist. 3 (R)

Total Votes: 0
M. Schultz
R. Cramer
D. Young
J. Grandanette
M. Shaw
B. Zaun
Return To Top

Iowa Governor (R)

Total Votes: 0
T. Branstad
T. Hoefling
WOWT NBC Omaha 3501 Farnam Street Omaha, NE 68131 (402) 346-6666 sixonline@wowt.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability